A vendéglátás kiépülése

Budapest, Szent István körút 6.

 

A Lipót körúti élénkülő forgalom és a környék iránti érdeklődés eredményeként a századforduló után sorra nyíltak a kisebb nagyobb üzletek, pékboltok, cukrászdák - és természetesen éttermek is a Duna parttól a Nyugati pályaudvarig. Az egyik ilyen - kezdetben népszerű - helyiség volt Hauser Károly étterme a Lipót körút 2. szám alatt. Házias ételekkel szolgáló „vendéglőként” is hirdette magát Hauser úr, aki nem is álmodott arról, hogy kb. 100 év múlva (ha kitartó!) szomszédja lehetett volna a „nagy amerikai étteremlánc” Újlipótvárosi képviselőjének…

A Lipót körút 10-es szám alatt volt Kása Géza vendéglője, mely talán a legrégebbi emlékem Újlipótváros gasztronómiájáról. A család ugyanis az 1870-es években nyitotta első üzletét még a régi földszintes házban, amit „Borház Sörház” címen hirdetett.

A ház másik felében pedig saját vegyeskereskedése működött, hogy a vendéglő ellátása egyszerűbb legyen. Persze a fő vendégkör a környék üzemeiből tevődött ki, s amíg a családfő borozott, vagy sörözött, addig asszonya bevásárolt a boltban. Kása úr nagyon hűséges volt a helyhez; a körút kiépítése után ugyanis az azonos helyen épült - illetve az átszámozás miatt kissé feljebb került - 10-es számú házban az elsők között bérelt helyiséget. Az új vendéglője egyértelműen a régit idézte, hiszen neve is ez volt: „Kása Géza vendéglője a régi jó világhoz”. Itt már polgári söröket mértek és a közönség is szemmel láthatóan az emelkedettebb rétegekből állt. Pedig az új, csicsás bérház hátsó sarkánál még a földszintes épületek és fakerítéseik látszanak!

Továbbmenve a Lipót körúton és az időben egyaránt - elérünk a Vígszínházig. A bemutatott fotón jól látszik, hogy a 30-as évekre a bérházak összes lehetséges helyiségeit elfoglalták a bérlők. A képen lévő - ezúttal nem látható - 12-es számú házban látható a Wlassics Pál által nyitott „Falatozó - Borozó” - szorosan beékelve Redner Kálmán húscsarnoka és a Budapesti Tejszövetkezet üzlete közé.

A Lipót körúton megélni azért is nehéz lehetett, mert szemben a „régi Lipótvárosi” oldalon további rengeteg étterem és kávéház várta-csábította a vendégeket.